Wernisaż wystawy „Wielka Wojna na Wschodzie 1914–18. Od Bałtyku po Karpaty". - 15.10.2018 r.

W poniedziałek, 15 października 2018 roku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Wielka Wojna na Wschodzie 1914-18. Od Bałtyku po Karpaty” w Bogatyńskim Ośrodku Kultury.

Ekspozycję i rzetelną wiedzę historyczną zaprezentował autor wystawy Pan Tomasz Kuba Kozłowski, pracownik Domu Spotkań z Historią w Warszawie oraz popularyzator wielokulturowego dziedzictwa Kresów. W godzinach przedpołudniowych odbyły się spotkania tematyczne z bogatyńską młodzieżą połączone z prezentacją multimedialną oraz późniejszym zwiedzaniem wystawy. Podczas wernisażu, który rozpoczął się o godzinie 18.00 mieszkańcy z wielkim zainteresowaniem słuchali wykładu, który dla wielu z nich okazał się powrotem do opowieści z przeszłości, które słyszeli od swoich dziadków, rodziców i bliskich. Po skończonej prezentacji uczestnicy udali się na dolny hol Bogatyńskiego Ośrodka Kultury oraz do sali Atena, gdzie mogli obejrzeć wystawę oraz część bezcennych prywatnych zbiorów Pana Tomasza Kuby Kozłowskiego, związanych z tematyką wojny na wschodzie w latach 1914-1918. Wystawa oraz zgromadzone przedmioty tworzą obrazy i sceny z toczonych walk, chwile tryumfów i klęsk, obrazy życia codziennego na froncie, zdjęcia zniszczonych wsi, miast i miasteczek obróconych w perzynę oraz ofiar wojny: jeńców, rannych i uchodźców. Podczas wernisażu Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Andrzej Grzmielewicz wręczył każdemu uczestnikowi pamiątkową płytę pt.” "Bogatyńscy Artyści na 100-lecie niepodległości Polski" , która została wydana specjalnie z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Bogatyński Ośrodek Kultury jest organizatorem wystawy „Wielka Wojna na Wschodzie 1914-1918. Od Bałtyku po Karpaty. Z kolekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego”, przygotowanej przez Dom Spotkań z Historią w Warszawie - instytucję kultury miasta stołecznego Warszawy, która zaprezentowana została z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wystawa towarzyszy również 17. Dolnośląskim Dniom Kultury Kresowej.

Informujemy, że w związku z organizacją drugiej tury Wyborów Samorządowych 2018, wystawa „Wielka Wojna na Wschodzie 1914-18. Od Bałtyku po Karpaty”, będzie dostępna od poniedziałku 5.11.2018 r.

Wystawę można oglądać do 9 grudnia 2018 r. od poniedziałku do niedzieli w godz. od 15.00 do 20.00 

BOGATYŃSKI OŚRODEK KULTURY
ul. Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego 1
59-920 Bogatynia
tel./fax 75 77 32 522
e-mail: bokbogatynia@o2.pl