Warsztaty muzyczne "Hip - Hop w Wolnej Chwili" - 3 maja 2018 r.

3 maja 2018 r. Gmina Bogatynia oraz Bogatyński Ośrodek Kultury po raz kolejny zorganizowali dla dzieci i młodzieży - mieszkańców Miasta i Gminy Bogatynia warsztaty muzyczne "Hip - Hop w Wolnej Chwili".
W ich trakcie specjalnie wyselekcjonowani specjaliści, w tym muzycy, artyści oraz terapeuta, pokazali najbardziej pozytywną stronę Hip-Hopu, która poprzez pasję pozwala dążyć do samodoskonalenia i przezwyciężania wszelkich zagrożeń. Podczas wydarzenia każdy uczeń mógł odnaleźć właściwą grupę tematyczną dla siebie. Przygotowane zajęcia pozwoliły na zapoznanie się z wieloma aspektami pracy muzycznej tj. od tworzenia tekstów, poprzez sampling, aż do nauki podstawy gry na instrumentach oraz podstaw nowoczesnego tańca. I co najważniejsze wszystko to pod okiem profesjonalistów w osobach:

• Roy Bennett, Artur Florkowski - UKŁADANIE RYMOWANYCH TEKSTÓW (FREE STYLE)
• Tomasz Pacanowski - GITARA ORAZ KOMPONOWANIE MUZYKI PRZY POMOCY KOMPUTERA "SAMPLING", "BITY"
• Piotr Małecki, Katarzyna Solecka - TANIEC NOWOCZESNY "HIP – HOP", "JAZZ"
• Anna Majkut-Polańska - WARSZTATY WOKALNE
• Andrzej Walus - PODSTAWY GRY NA KEYBOARDZIE I SYNTETYZATORACH
• Krzysztof Witkowski - PODSTAWY GRY NA GITARZE BASOWEJ
• Grzegorz Daroń - PODSTAWY GRY NA PERKUSJI

Efektem pracy było nagranie klipu muzycznego pod nazwą "Gdy muzykę słyszę z daleka", do którego teks ułożyli uczestnicy warsztatów i sami wzięli w nim udział.
„Chcąc uczynić z projektu „Hip - hop w wolnej chwili” przedsięwzięcie umożliwiające skuteczne realizowanie celów profilaktycznych opracowaliśmy wielotorowe wykorzystanie działań służących podnoszeniu wiedzy, ale nade wszystko pozwalających na rozwijanie umiejętności i kształtowanie postaw. Chcemy również pokazać, że jest wyjście z każdej sytuacji, że nie trzeba sięgać po narkotyki i alkohol, aby być szczęśliwym, że pomimo trudności nie wolno się poddawać, ze trzeba iść do przodu z podniesioną głową. To właśnie na tego rodzaju Hip-Hopie zamierzamy się skupić – mówi Krzysztof Witkowski autor i pomysłodawca warsztatów.
I dodaje - "Nie wielu ludzi dociera do tej drugiej strony Hip - Hopu, tej, której celem jest przekazywanie młodym ludziom pozytywnych wartości. Dlatego też celem naszych warsztatów profilaktyczno - muzycznych jest zainspirowanie młodych ludzi do tworzenia tekstów opowiadających o tym, jak mówić NIE NARKOTYKOM, jak zwyciężać samego siebie i cieszyć się tym co mamy w sobie, co nas otacza".
Z licznych badań naukowców wynika, że działania profilaktyczne mają sens tylko wtedy gdy odnajdują kontynuację i wzmocnienie w grupie rówieśniczej, rodzinie i środowisku. Pogłębiająca się dezintegracja środowiska rodziny i szkoły, ogranicza skuteczność oddziaływań profilaktycznych. Z badań prowadzonych przez Fundację Promocji Muzyki i Terapii Green wynika, że aktywizowanie form profilaktyki odnosi znacznie większy efekt niż formy pozostawiające ucznia w pozycji biernej.
Nad częścią merytoryczną całości pieczę sprawował mgr Krzysztof Witkowski - Certyfikowany przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii Certyfikowany Specjalista Terapii Uzależnień. Muzyk – osoba odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

BOGATYŃSKI OŚRODEK KULTURY
ul. Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego 1
59-920 Bogatynia
tel./fax 75 77 32 522
e-mail: bokbogatynia@o2.pl