W czwartek, 20 września 2018 r., o godzinie 18.00 w sali widowiskowej Bogatyńskiego Ośrodka Kultury odbył się spektakl teatralny „Pół na pół”.

Sztuka autorstwa Jordi Sancheza i Pepa Antona Gomeza w reżyserii Wojciecha Malajkata to dramat przebrany za komedię. „Pół na pół” to świetne dialogi, dylematy moralne, błyskotliwe i zabawne żarty, wyraziste postacie dwóch braci zagranych przez aktorów Piotra Polka i Piotra Szwedesa, którzy musieli zmierzyć się z problemem… w postaci ich żyjącej matki. Tak napisany scenariusz zapewnił wiele spektakularnych zwrotów akcji oraz mnóstwo bardzo czarnego humoru. Te wszystkie atrakcje czekały na pełną salę widzów podczas niemal dwugodzinnego spektaklu w Bogatyńskim Ośrodku Kultury. Po sztuce aktorzy spotkali się z fanami, rozdawali autografy i robili pamiątkowe zdjęcia, zapewniając, że jeszcze wrócą do bogatyńskiej publiczności. Dziękujemy serdecznie Państwu za tak liczne przybycie oraz wspólnie spędzony wieczór. Zapraszamy na kolejne spotkania z teatrem w Bogatyńskim Ośrodku Kultury.

V Dolnośląski Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych GaleriON 2018, to konkurs organizowany przez Stowarzyszenie „Motyl”, w którym po raz czwarty wzięli udział ludzie związani z naszymi pracowniami. „GaleriON” ma na celu promocję i prezentację wytworów i produkcji artystycznych, ale również aktywizację twórczą i integrację dolnośląskich środowisk skupiających osoby z niepełnosprawnościami.

W minionych dniach (16 i 17 września) uczestnicy zajęć pracowni integracyjnej „Bez barier” oraz pracowni muzycznej BOK wzięli udział w wernisażu Wystawy Finałowej w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze oraz Koncertach Finałowych w Kamiennej Górze i Jaworze. Koncerty poprzedziły warsztaty, podczas, których Michał Gietka wraz z instruktorem muzyki, Krzysztofem Wermińskim przygotowywali się do występu ze znamienitym Chórem Integracyjnym Stowarzyszenia „Motyl” . Wśród laureatów Przeglądu znaleźli się artyści prezentujący swoje umiejętności w wielu kategoriach; Fotografia: Marzena Drozdowska, Marek Michałek, Tomasz Ornat. Obrazy: Adam Kusiak, Anna Chećko. Litery: Adam Kusiak, którego kaligrafia zdobi okładkę tomiku poezji skupiającego najlepsze teksty tej kategorii. Występy sceniczne: Michał Gietka. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Warsztaty plastyczne, muzyczne, projekcje filmowe oraz zabawy integracyjne. Gry i zajęcia w grupach. Ponadto wycieczki i spotkania z ciekawymi ludźmi. To wszystko czekało na dzieci podczas tegorocznej Akcji Lato 2018, która odbywała się od 30 lipca do 24 sierpnia w Bogatyńskim Ośrodku Kultury.
Podczas Akcji Lato 2018 w Bogatyńskim Ośrodku Kultury na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. Tegoroczną Akcję Lato tradycyjnie rozpoczęliśmy prelekcją Policji, która poświęcona była bezpieczeństwu podczas wakacji. Wyjeżdżaliśmy na wycieczki między innymi do „Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej” w Dobkowie, IQlandii w Libercu, Fundacji „Łużyce – wczoraj i dziś” w Bielawie Dolnej, ośrodka Ski&Sun w Świeradowie Zdroju, czy do Niedowa nad zbiornik zaporowy „Witka”. Ponadto dzieci obejrzały spektakl teatralny „Czarnoksiężnik z krainy Oz” oraz 4 seanse filmowe w Kinie KADR 3D po jednym na każdy tydzień Akcji Lato. Odwiedziliśmy jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Bogatyni. Chodziliśmy na spacery i wycieczki, podczas których odbywały się różnego rodzaju gry terenowe np. Geocaching. Na torze motocrossowym odbyły się zajęcia poprowadzone przez „Bogatyńskich Twardzieli”, po których na dzieci czekała kiełbaska z ogniska i słodka wata cukrowa. Akcja Lato, to oczywiście zajęcia i warsztaty prowadzone przez instruktorów z Bogatyńskiego Ośrodka Kultury. Dzieci brały udział w warsztatach ceramicznych, wokalnych, plastycznych, kaligraficznych, teatralnych, muzycznych i integracyjnych. W Akcji Lato 2018 w Bogatyńskim Ośrodku Kultury uczestniczyły dzieci oraz młodzież z Terenu Miasta i Gminy Bogatynia, gdzie zróżnicowany program spotkań zapewnił ciekawe i przyjemne wakacje. Ponadto od 2 do 27 lipca mieszkańcy Zatonia i okolic mogli uczestniczyć w Akcji Lato organizowanej przez Dom Kultury w Zatoniu. Przygotowane zajęcia pozwoliły dzieciom i młodzieży spędzić wolny czas w ciekawy sposób. Już dziś zapraszamy na Akcję Lato 2019! Do zobaczenia za rok!

3 maja 2018 r. Gmina Bogatynia oraz Bogatyński Ośrodek Kultury po raz kolejny zorganizowali dla dzieci i młodzieży - mieszkańców Miasta i Gminy Bogatynia warsztaty muzyczne "Hip - Hop w Wolnej Chwili".
W ich trakcie specjalnie wyselekcjonowani specjaliści, w tym muzycy, artyści oraz terapeuta, pokazali najbardziej pozytywną stronę Hip-Hopu, która poprzez pasję pozwala dążyć do samodoskonalenia i przezwyciężania wszelkich zagrożeń. Podczas wydarzenia każdy uczeń mógł odnaleźć właściwą grupę tematyczną dla siebie. Przygotowane zajęcia pozwoliły na zapoznanie się z wieloma aspektami pracy muzycznej tj. od tworzenia tekstów, poprzez sampling, aż do nauki podstawy gry na instrumentach oraz podstaw nowoczesnego tańca. I co najważniejsze wszystko to pod okiem profesjonalistów w osobach:

• Roy Bennett, Artur Florkowski - UKŁADANIE RYMOWANYCH TEKSTÓW (FREE STYLE)
• Tomasz Pacanowski - GITARA ORAZ KOMPONOWANIE MUZYKI PRZY POMOCY KOMPUTERA "SAMPLING", "BITY"
• Piotr Małecki, Katarzyna Solecka - TANIEC NOWOCZESNY "HIP – HOP", "JAZZ"
• Anna Majkut-Polańska - WARSZTATY WOKALNE
• Andrzej Walus - PODSTAWY GRY NA KEYBOARDZIE I SYNTETYZATORACH
• Krzysztof Witkowski - PODSTAWY GRY NA GITARZE BASOWEJ
• Grzegorz Daroń - PODSTAWY GRY NA PERKUSJI

Efektem pracy było nagranie klipu muzycznego pod nazwą "Gdy muzykę słyszę z daleka", do którego teks ułożyli uczestnicy warsztatów i sami wzięli w nim udział.
„Chcąc uczynić z projektu „Hip - hop w wolnej chwili” przedsięwzięcie umożliwiające skuteczne realizowanie celów profilaktycznych opracowaliśmy wielotorowe wykorzystanie działań służących podnoszeniu wiedzy, ale nade wszystko pozwalających na rozwijanie umiejętności i kształtowanie postaw. Chcemy również pokazać, że jest wyjście z każdej sytuacji, że nie trzeba sięgać po narkotyki i alkohol, aby być szczęśliwym, że pomimo trudności nie wolno się poddawać, ze trzeba iść do przodu z podniesioną głową. To właśnie na tego rodzaju Hip-Hopie zamierzamy się skupić – mówi Krzysztof Witkowski autor i pomysłodawca warsztatów.
I dodaje - "Nie wielu ludzi dociera do tej drugiej strony Hip - Hopu, tej, której celem jest przekazywanie młodym ludziom pozytywnych wartości. Dlatego też celem naszych warsztatów profilaktyczno - muzycznych jest zainspirowanie młodych ludzi do tworzenia tekstów opowiadających o tym, jak mówić NIE NARKOTYKOM, jak zwyciężać samego siebie i cieszyć się tym co mamy w sobie, co nas otacza".
Z licznych badań naukowców wynika, że działania profilaktyczne mają sens tylko wtedy gdy odnajdują kontynuację i wzmocnienie w grupie rówieśniczej, rodzinie i środowisku. Pogłębiająca się dezintegracja środowiska rodziny i szkoły, ogranicza skuteczność oddziaływań profilaktycznych. Z badań prowadzonych przez Fundację Promocji Muzyki i Terapii Green wynika, że aktywizowanie form profilaktyki odnosi znacznie większy efekt niż formy pozostawiające ucznia w pozycji biernej.
Nad częścią merytoryczną całości pieczę sprawował mgr Krzysztof Witkowski - Certyfikowany przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii Certyfikowany Specjalista Terapii Uzależnień. Muzyk – osoba odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Strona 1 z 16

BOGATYŃSKI OŚRODEK KULTURY
ul. Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego 1
59-920 Bogatynia
tel./fax 75 77 32 522
e-mail: bokbogatynia@o2.pl