Patronat honorowy: Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia.

12 października 2018 r. o godz. 12.00 odbył się XIII Międzynarodowy Festiwal Piosenkarzy Dojrzałych „Śpiewający Seniorzy”.
W zmaganiach konkursowych wzięły udział osoby, dla których śpiew to pasja wypełniająca wolne chwile, pozwalająca na wspólne spotkania i czynne uczestnictwo w życiu społeczności lokalnej. Uczestnicy propagując amatorską działalność artystyczną podarowali zgromadzonym na sali słuchaczom chwileczkę zapomnienia prezentując utwory o tematyce ludowej, folkowej, popularnej i patriotycznej. Podczas Festiwalu, specjalnie dla publiczności przeprowadzony został konkurs „Zgaduj, zgadula”, którego laureaci otrzymali upominki. Imprezę oficjalnie otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Pan Andrzej Grzmielewicz, a ze sceny poprowadziła ją Dyrektor Bogatyńskiego Ośrodka Kultury Pani Bożena Mazowiecka. W XIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenkarzy Dojrzałych „Śpiewający Seniorzy” wzięło udział 200 wykonawców, zaś łącznie gościliśmy około 300 widzów. Prezentacje sceniczne oceniało jury w składzie: Pani Grażyna Glodek – filolog, kulturoznawca, scenarzystka, reżyser, opiekun teatralnej grupy seniorów działającej przy Ośrodku Wsparcia Dziennego w Lubaniu. Instruktor zajęć plastycznych i teatralnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulikowie – przewodnicząca jury, Pani Stanisława Sochacka – wieloletni nauczyciel w szkołach muzycznych, Jerzy Bzowski - wieloletni kapelmistrz Zakładowej Orkiestry Dętej Oddziału Kopalni Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni, Sylwester Piechurski – lokalny muzyk i miłośnik kultury. Podczas obrad jury wystąpiła Kapela Czerniakowska, która była gwiazdą tegorocznego Festiwalu. Usłyszeliśmy piosenki takie jak „Już taki jestem zimny drań”, „Bal na gnojnej” czy „Warszawa da się lubić”. Publiczność bawiła się wspaniale podczas 1,5 godzinnego koncertu tańcząc i śpiewając. Wszyscy uczestnicy Festiwalu otrzymali słodkie upominki oraz płytę CD "Bogatyńscy Artyści na 100-lecie niepodległości Polski" od Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia.

Laureaci XIII Międzynarodowego Festiwalu Piosenkarzy Dojrzałych „Śpiewający Seniorzy 2018”. Kategoria soliści: 1 miejsce – Henryka Samborska z Mysłakowic, 2 miejsce – Leszek Mędrykiewicz z Bogatyni, 2 miejsce – Stefania Cieśla z Henrykowa, 3 miejsce – Zbigniew Krawiec z Łagowa. Kategoria duety: 1 miejsce - Zbigniew Rydz i Bogdan Błażejewski z Bolesławca (Gminny Zespół Pieśni i Tańca „JUTRZENKA” z Bolesławca), 2 miejsce - Urszula Lipska i Franciszek Buryła z Czernej (Zespół Folklorystyczny „CZERNIANKI” z Czernej), 2 miejsce - Danuta Aniśkiewicz i Józefa Szucińska z Zawidowa (Zespół „JARZĘBINA” z Zawidowa), Nagroda Burmistrza - Katarzyna i Stanisław Chorągwiccy z Białopola (Zespół Ludowy „ROZMARYN” z Markocic). Kategoria zespoły: 1 miejsce - Kapela „SMOLNICZANIE” ze Smolnika, 1 miejsce - Gminny Zespół Pieśni i Tańca „JUTRZENKA” z Bolesławca, 2 miejsce - Zespół „AGAT” z Jeleniej Góry, 3 miejsce - Zespół wokalno-instrumentalny „NIEZAPOMINAJKI” z Bogatyni, 3 miejsce - Klub Seniora „RADOSTOWIANIE” z Radostowa, 3 miejsce - Zespół „CISOWIANKI” z Henrykowa, Wyróżnienie - Zespół „ŁUŻYCZANKI” ze Zgorzelca. Gratulujemy wszystkim laureatom oraz uczestnikom Festiwalu i zapraszamy za rok!

 

Organizator Festiwalu: Bogatyński Ośrodek Kultury.
Współorganizator: Urząd Miasta i Gminy Bogatynia.
Sponsor: PGE GiEK S.A.

W piątek, 28 września 2018 r. o godz. 18.00 w Galerii StopArt Bogatyńskiego Ośrodka Kultury odbył się wernisaż wystawy prac artystki Olgi Sroczyńskiej zatytułowany „Magiczny Świat Kolorów”.

Pani Olga to mieszkanka Bogatyni, która swoją przygodę z malarstwem rozpoczęła już w szkole podstawowej. Następnie rozwijała swoje zdolności artystyczne w Bystrzycy Kłodzkiej pod kierunkiem wspaniałych nauczycieli z koła plastycznego. Zgromadzeni w Galerii stopART miłośnicy sztuki podziwiali piękne portrety, postacie fantastyczne, oraz kolorowe bukiety i wazony pełne kwiatów malowane techniką akwareli. Wystawę otworzyła Dyrektor Bogatyńskiego Ośrodka Kultury Pani Bożena Mazowiecka wraz z Zastępcą Burmistrza ds. Polityki Regionalnej Panią Moniką Oleksak. Obrazy Pani Olgi można podziwiać do końca października w Galerii stopART w godzinach od 8.00 do 20.00 w Bogatyńskim Ośrodku Kultury. Wstęp wolny. Zapraszamy!

W czwartek, 20 września 2018 r., o godzinie 18.00 w sali widowiskowej Bogatyńskiego Ośrodka Kultury odbył się spektakl teatralny „Pół na pół”.

Sztuka autorstwa Jordi Sancheza i Pepa Antona Gomeza w reżyserii Wojciecha Malajkata to dramat przebrany za komedię. „Pół na pół” to świetne dialogi, dylematy moralne, błyskotliwe i zabawne żarty, wyraziste postacie dwóch braci zagranych przez aktorów Piotra Polka i Piotra Szwedesa, którzy musieli zmierzyć się z problemem… w postaci ich żyjącej matki. Tak napisany scenariusz zapewnił wiele spektakularnych zwrotów akcji oraz mnóstwo bardzo czarnego humoru. Te wszystkie atrakcje czekały na pełną salę widzów podczas niemal dwugodzinnego spektaklu w Bogatyńskim Ośrodku Kultury. Po sztuce aktorzy spotkali się z fanami, rozdawali autografy i robili pamiątkowe zdjęcia, zapewniając, że jeszcze wrócą do bogatyńskiej publiczności. Dziękujemy serdecznie Państwu za tak liczne przybycie oraz wspólnie spędzony wieczór. Zapraszamy na kolejne spotkania z teatrem w Bogatyńskim Ośrodku Kultury.

V Dolnośląski Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych GaleriON 2018, to konkurs organizowany przez Stowarzyszenie „Motyl”, w którym po raz czwarty wzięli udział ludzie związani z naszymi pracowniami. „GaleriON” ma na celu promocję i prezentację wytworów i produkcji artystycznych, ale również aktywizację twórczą i integrację dolnośląskich środowisk skupiających osoby z niepełnosprawnościami.

W minionych dniach (16 i 17 września) uczestnicy zajęć pracowni integracyjnej „Bez barier” oraz pracowni muzycznej BOK wzięli udział w wernisażu Wystawy Finałowej w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze oraz Koncertach Finałowych w Kamiennej Górze i Jaworze. Koncerty poprzedziły warsztaty, podczas, których Michał Gietka wraz z instruktorem muzyki, Krzysztofem Wermińskim przygotowywali się do występu ze znamienitym Chórem Integracyjnym Stowarzyszenia „Motyl” . Wśród laureatów Przeglądu znaleźli się artyści prezentujący swoje umiejętności w wielu kategoriach; Fotografia: Marzena Drozdowska, Marek Michałek, Tomasz Ornat. Obrazy: Adam Kusiak, Anna Chećko. Litery: Adam Kusiak, którego kaligrafia zdobi okładkę tomiku poezji skupiającego najlepsze teksty tej kategorii. Występy sceniczne: Michał Gietka. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Strona 1 z 16

BOGATYŃSKI OŚRODEK KULTURY
ul. Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego 1
59-920 Bogatynia
tel./fax 75 77 32 522
e-mail: bokbogatynia@o2.pl